PACT, fotodinamik antimikrobiyal terapi anlamına gelen bir kısaltma ve bilimsel bir terimdir. Bu yöntemle el ve ayak tırnaklarında oluşan mantar sorunu etkili bir şekilde ortadan kaldırılır. Kullanılan cihazın ismi PACT MED'dir ve Alman HAHN firmasının geliştirdiği bir üründür. Lazer yerine özel bir jel ve ışın kullanan bu sistem, lazere göre hem etkili hem de ekonomiktir.

PACT Etki Mekanizması

İlk başta kullanılan PACT Nail Fungus Gel tırnak mantarı boyar maddesi toluidin mavisidir. Toluidin mavisi, özel toksit olmayan bir boyadır. Bu özel boya nedeniyle mikroorganizmalar belli bir dalga boyunda ışıkla uyarılırlar. PACT ışık tedavisi sırasında tırnak daima bu jel ile kaplıdır. Bu madde 630 nm dalga boyundaki ışıkla uyarılır ve oksijen molekülünü ayrıştırarar cilde zarar vermeden mantarları öldürür. İşlem için PACT tırnak jeli mantarlı alana tamamen kapatacak şekilde uygulanır. Sonra PAC-MED cihazı kullanılarak yaklaşık 9,5 dakika süre ile tedavi yapılır. Tedavi enfeksiyonun ağırlık derecesine göre değişmekle birlikte, genellikle 3 ila 6 seans arasında değişmektedir.

PACT Fotodinamik Terapi Setinde Bulunan Ürünler:

  • PACT MED Led Cihazı
  • PACT Nail Fungus Gel (Fotodinamik tedavi esnasında sürülen jel)
  • PACT UREA 40 (Tırnak onarıcı merhem, ev ve klinik kullanımı için 2 farklı çeşit)

PACT Fotodinamik Tırnak Mantarı Tedavisi Protokolü

1. Giriş
PACT, fotodinamik Antimikrobiyal Terapi anlamına gelen bir kısaltma ve bilimsel bir terimdir. Bu yöntemle el ve ayak tırnaklarında oluşan mantar sorunu etkili bir şekilde ortadan kaldırılır.
 
2. Tırnak Mantarı Teşhisi
Tırnak mantarı enfeksiyonlarının karakteristik belirtileri ve semptomları genellikle bir uzman tarafından yapılacak bir görsel muayene ile teşhis edilebilir.
Eğer gözle muayene ile belirlenemiyorsa, enfekte olmuş tırnaktan kazıntılar alınabilir ve teşhis için mikroskop altında incelenebilir. Mantarın kesin türlerini belirlemek için bir kültür gereklidir. Her tırnak yapısı değişimi bir onikomikoz vakası değildir. Çok sayıda sebep vardır, örn. psoriasis veya benzer patolojik formlara sahip olabilecek enfeksiyonlar olabilir. Bulgular belirsiz ise, doktora danışılmalıdır.
3. Hazırlık Aşaması
Patojenlerin ışığa duyarlı hale getirilmesi
İnsan hücrelerinin aksine, mantarlar bir hücre duvarına sahiptir. Bu hücre duvarı, insan hücrelerine zarar vermeyen bir boya ile boyanabilir, ancak bu boya, seçici olarak, mantarların ışığın belirli bir dalga boyuna duyarlı olmasını sağlar.
 
4. Tedavi
Ürün ile ışık tedavisi uygulayarak, yüksek güçlü LED ile mantarın boyalı hücre duvarına saldırılır ve yok edilir. Mantar artık büyümeye devam edemez. Tedavinin tekrarlanması, enfeksiyon şiddetli olsa bile mantarın tahrip olmasını sağlar ve gerektiğinde dokulara derinlemesine nüfuz eder.
Fotodinamil tedavi bitiminde bant ile PACT UREA 40 merhemi uygulanır. Tedaviden sonra evde de uzmanın tavsiyesine göre birkaç gün boyunca PACT UREA 40 ürünü kullanarak tedavisini evde devam ettirebilir.
 
Fotodinamik Tedavi Nedir
PDT, fotodinamik tedavi için bir kısaltma ve bilimsel bir terimdir. PDT'nin temeli, bir enerji transferi ve yerel kimyasal etki yaratmak için ışığın ışığa duyarlı maddelerle etkileşmesidir. Bu yöntem kullanılarak bakteri, virüs ve mantarlar cilt yüzeyinde veya tırnaklarda etkili bir şekilde yok edilebilir.
Tıbbi etki için bir ışık kaynağını kullanan en erken kaydedilen tedaviler, bu durumda güneş ışığı, 3000 yıl öncesine kadar eski Mısır ve Hindistan'a dayanmaktadır. Kayıtlar, pigmentli cilt lezyonlarının yeniden pigmentasyonuna neden olan ciltte foto-reaksiyon üretmek için topikal olarak uygulanan bitkisel ve bitki maddelerinin güneş ışığı ile birlikte kullanılmasını önermektedir.
Onikomikoz prevalansı ile ilgili raporlar çelişkilidir, ancak batı popülasyonlarında % 2-3 ile % 13 arasında değişen tahminler not edilmiştir.
Şu anda tırnak verniklerinden oral antifungal ilaçlara kadar onikomikoz için çeşitli tedavi seçenekleri mevcut olmakla birlikte, topikal antifungallere karşı hasta uyumunun zorluğu ve ilaç etkileşimleri ve oral antifungallerin yan etkileri ile ilgili endişeler, alternatif bir tedaviye ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Fotodinamik tedavi, yan etkilere neden olmadan mantar tırnaklarının başarılı tedavisi için geliştirilmiş ve uyarlanmıştır.
 
 
Özel Tırnak Mantarı Jeli 
PACT Antifungal Nailgel (PACT Tırnak Mantarı Jeli); el ve ayak tırnaklarına uygulanacak şekilde özel olarak geliştirilmiştir ve sadece bir PACT® MED cihazından gelen ışın ile birlikte kullanılmalıdır. 
 
 
 
Tırnak Onarıcı Merhem
PACT UREA 40, tırnak renklenmelerini azaltmak ve örneğin tırnak mantarı enfeksiyonlarından dolayı oluşan kırılgan tırnak oluşumunu önlemek için hem evde hem klinikteki tedavi sırasında kullanılır.

PACT® UREA 40 tırnağın kırılgan (veya mantarla enfekte olan) kısmını iyileştirir. Tırnağın hasarlı kısmı çıkarılabilir ve dikkatlice kesilebilir veya bir tırnak törpüsü ile çıkarılabilir.

Ev setinde 1 kutunun içerisinde PACT UREA 40, Plaster Bant 5m ve özel bir törpü bulunur. PACT® UREA 40, üre içerir (yaklaşık % 40). 

 

PACT Tırnak Mantarı Tedavisi İşlem Basamakları

Ürün Görselleri ve Öncesi Sonrası Fotoğrafları: